Vinařství je zemědělské odvětví zabývající se pěstováním a zkoumáním révy vinné. Mezi povinnosti vinaře patří zúrodňování vinice, zavlažování, monitorování a odstraňování škůdců, sledování růstu rostlin, rozhodnutí kdy sklízet úrodu a řez vinné révy během zimních měsíců.
V některých publikacích se lze dočíst, že počátky pěstování vinné révy na jižní Moravě začínají ve 3. století a jsou spojeny s velkým rozmachem pěstování vinné révy v Pannonii za císaře Proba. Tato teorie je však dosti sporná. Přímé důkazy o výsadbě vinic v této oblasti pocházejí až z přelomu 8. a 9. století.
Chuť je kyselejší a řízná, bílá vína charakterizují svěží vůně citrusových plodů, pomeranče, citrusu, ale i lučního kvítí.
Při výrobě bílého vína se kvasí čistý mošt bez slupek. Právě slupky jsou zdrojem barviva, které se však do nápoje nedostane.
Solidní, intenzivní víno, pozitivní vlastnost v suchých vínech s příjemnou kyselinkou, jako je Chablis
Získává se prvotním nebo druhotným alkoholovým kvašením z čerstvých vinných hroznů. Obsahuje nejméně 1 % obj. a méně než 3/5 celkového obsahu alkoholu.
Vyváženost a intenzita základních složek (kyseliny, třísloviny, alkohol, barvino), jež podepírají ovoce, víno s dobrou strukturou pěkně vyzrává.
Jakost vína je zaručována tím, že jde o víno typické pro konkrétní lokalitu. Mělo by být vychlazeno na teplotu od 8 do 12 stupňů.